Avrupada İlk Sıradayız
Kalp - Damar Hastalıkları

Avrupada İlk Sıradayız

Avrupa ’da yapılan bir araştırmada sansasyonel neticeler elde edildi. Ne yazık ki neticeler çok da iç açıcı değil. 22 Avrupa ülkesinde CVD ’ye tutulma sıklığının incelendiği Euroaspire III isimli çalışmada ölümcül kalp krizine Avrupada bcerahatçi sıradayız.

Türkiye ’de 10 bireyden 4 ’ü hasta!

CAUFORNIA Ceviz Komiteyi tarafından gündeme taşınan rapora göre; Türkiye’de her on bireyden dördünün, bir biçimde “kalp ve damar hastalıkları” sebebiyle yaşamını kaybedeceğinin ön görüldüğü raporda, 2020 senesine kadar, Türkiye’de senede toplam 400 bin bireyin kalple alakalı rahatsızlıklardan yaşamını kaybetmesi bilave edildiği belirtildi. Özellikle kalp damar hastalıkları büyüme tehlikesini eksilten cevizin yararlarını vurgulamak emeliyle Sevgililer Gününde “Kalbin Benim için Kıymetli” başlığıyla bilgilendirme çalışması tertip edildi. Beşiktaş Barbaros Meydan’ında tertip edilen sevgililer Günü aktifliğinde California Ceviz Komiteyi tarafından “Kalbin Benim için Kıymetli” başlığıyla cevizin özellikle kalp sıhhati açısından bereketleri anlatıldı. Ünlü gazeteci- program sunucusu Elif Korkmazel’in de katıldığı bilgilendirme çalışmasında alanda bulunan binlerce şahsa ceviz hediye edildi.

 

Sıhhati de pozitif etkilediği üzerine durulan çalışmada ehemmiyetli tesbitlerde buluuldu. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Beslenme Rehberlerinde de, cevizin tekli doymamış yağ asitlerinin yanı gizeme omega -3 yağ asidi bakımından da zengin olduğu belirtiliyor. Rehberde ayrıca şu ifadelere yer veriliyor; “Bu yiyecekler kalp hastalığı ve kanser tehlikesini eksiltir.” İç hastalıkları uzmanı Dr. Baha Aydoğ ise; “Bana kalırsa bu bulgular son derece ehemmiyetli; Türkiye’de günlük yaşamda, bilhassa sıhhatimizi, kalbimizi ve tansiyonumuzu negatif etkileyen strese karşı bedenimizin verdiği tepkileri, yiyeceklerin gerçekten pozitif doğrultuda nasıl etkileyebileceğini ispatlıyor. ALA bakımından zengin yiyeceklerin bedenimizin ve yaşamımızın hemen her güzergahı için iyileştirici tesirleri olduğunu biliyoruz. Bundan sonra, strese gireceğinizi sezdiğinizde fast-food, şekerleme ve geçici olarak kendinizi iyi sezmenizi sağlayan öbür her şeyden uzak durun. Bunlar yerine, bir avuç ceviz harcayın. Stresinize, kalbinize ve genel olarak sıhhatinize iyi kazanç” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir