Kanser

Ateşte Pişirilen Et Kansere Neden Olabiliyor

Analistler, mangalda olduğu gibi yüksek ateşte ızgara yapılan etlerde oluşan bir bileşimin, farelerde prostat kanserinin ilerlemesine destekçi olduğunu öne sürdüler.

Baltimore daki Johns Hopkins Üniversitesi nden hekim Angelo De Marzo ve meslektaşları, yaptıkları açıklamada, PhIP isimli bu bileşimin, etin çok yüksek ateşte kızartılması sırasında oluştuğunu bildirdiler.

Bu bileşimin, farelerdeki prostat kanserini hem başlattığı, hem de ilerlettiğinin üzerinde durulduğunu belirten De Marzo, farelerde pişmiş etin sindirilmesiyle kanser arasında mümkün bir etkileşime tesadüftüklerini ifade etti.

De Marzo, etin pişirilmesi sırasında farklı ölçülerde PhIP oluştuğu için insanlarda bu bileşimin ne kadarının sindirildiğini söylemenin çok güç olduğunu belirtti.

De Marzo ve takımının 8 hafta süren araştırmalarında, farelere PhIP karıştırılmış besin verildi. Daha sonra farelerin prostatları, bağırsakları ve dalakları incelendi. Takım, bu tahlilin sonunda, 4 haftadan sonra farelerin tüm uzuvlarında genetik değişinim olduğunu tespit ettiler.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği ne sunulan bu araştırmanın, et tüketimiyle yüksek prostat kanseri tehlikeyi arasındaki iletişimin açıklanmasına destekçi olabileceği belirtildi.

Bu araştırmanın ayrıca, kızartılırken kömürleşen etin kansere neden olabileceğine ait öteki araştırmaları desteklediği kaydolundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.