Arı Sütü
Tamamlayıcı Tıp

Arı Sütü

Arının hayatının 6. ve 10. günleri arasında başında bulunan bir bezeden salgıladığı akışkana verilen isimdir. Bu akışkan ile arı, larvalarını ve arıbeyini besler. Arıbeyi hayatı süresince bu akışkan ile beslenmesine karşılık, hayatlarını emekçi olarak sürdürecek olan larvalar hayatlarının 3. gününden başlamak üzere çiçektozu ile beslenir.

Tadı: Belirgin ve ekşidir. Rengi flu sarı ile koyu kahverengimsi yeşil arasında değişir.

Saklanması: Arısütü ıslamaya karşı çok iyi korunarak ışık geçirmez kaplarda, buz dolabında yakl. 50 C de aylarca saklanabilir.

İçindeki bazı maddeler: %67si akışkan, %33ü kuru maddedir. Proteinler, yağlar, şeker, vitaminler Bi, B2, B6, pantothen asit, folik asit, hormonlar,…

Arısütü uzun müddet mucizevi madde olarak göklere çıkarılmıştır. Mucizeler yaratan madde olduğunu ileri sürenler de olmuştur. Yapılan incelemeler içersinde çiçektozunda bulunan maddeler olduğunu ortaya çıkarmıştır. İçersindeki uçucu madde sebebi aralıksız olarak verildiğinde larva emekçi olacağına arıbeyi olmaktadır. Yapılan araştırma ve sınamalar arısütünün, çiçektozunun bal ile iyi bir kombinasyonu olduğunu göstermektedir. Yalnız başına ten üzerinde pozitif tesir yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.