Cilt Bakımı

Anlaşmayı Dikkate Alın

Periferik atar damar hastalığı, genelde bacak atardamarlarında daralma ve tıkanmaya bağlı olarak büyüyen, vasküler bir hastalıktır.

Hastalık yaşam niteliğini bozar. Yürürken ve hastalığı ileri düzeylerinde dinlenme halinde dahi bacaklarda ağrı ve kramplara neden olur. Liv Hospital Ankara Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan İlkay, “Hastalık doğumsal veya sonradan oluşabilir. Doğumsal olanlar öteki bir damara açılması fistül veya balonlaşma anevrizma stilinde olabilir. Hastalığın en ehemmiyetli nedeni aterosklerozdur damar sertliği” diyor.

Damar sertliği en ehemmiyetli neden Periferik atar damar hastalığının en apaçık özellikleri arasında bacak ve kolda anlaşma efor kaybı, görmede veya konuşmada geçici bozukluk yer alıyor. Bunların dışında inme, yürürken bacaklarda ağrı, bacaklarda kapanmayan yaralar, ereksiyon sertleşme güçlüğü, yemek sonrası karın bölgesinde ağrı, el hareketleri ile büyüyen baş dönmeleri, sırt veya karında ağrı da hekime gitme mevzusunda uyarıcılar arasında. Hastalığın en ehemmiyetli sebebi ise millet arasında damar sertliği olarak öğrenilen aterosklerozdur.

Damar tıkanıklığı sıklıkla şeker hastalarında görülüyor Bacak damarlarının tıkanıkları diz altı ve üstü diye sınıflandırılmakta ve son senelerde balon veya stentleme cerrahiden daha sık kullanılıyor. Diz altı damar tıkanıkları özellikle şeker hastalarında görülüyor. Rehabilitasyon süreçleri geciktirildiğinde, ayakta kapanmayan yaralar çoğu zaman uzvun kesilmesi ile sonuçlanabiliyor. Balon ile damarın açılması hem yara iyileşmesi hem de uzuv kayıpları ehemmiyetli miktarda eksiltebiliyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir