Aile Danışmanı

Anksiyete ile baş etme yolları.

✔️Anksiyete bir öbür ismiyle tasa bozukluğu, ruhsal bir rahatsızlıktır. Günlük hayatımızda orta sıra anksiyete yaşamak olağandır. Zira vakit içerisinde karşı karşıya kaldığımız olaylardan dolayı endişelenebilir ya da gelecek ile ilgili maddi-manevi manada tasalar duyabiliriz. Günlük ömürde korku duymak her ne kadar olağan olsa da, dozunda bir aşırılık mevcutsa o vakit tıbbi bir hastalıktan kelam edebiliriz.

✔️Anksiyete bozukluğu olan şahıslarda, ağır, daima devam eden bir kaygı hali ve günlük hayatta rastlanılan durumlara karşı dehşet vardır.Panik atak krizleriyle de kendini gösterebilir. Bu duyulan çok telaş, tasa, panik durumu günlük aktivitelerin süregelmesini sekteye uğratır. Denetim edilmesi ve yönetilmesi güç olduğu üzere, vakit öngörüsünde de bulunulamamaktadır. Bu halin belirtileri çocukluk, gençlik yıllarında başlayıp yetişkinliğe kadar devam edebilmektedir. Yetişkinlik devrinin akabinde azalma eğilimindedir.

✔️Toplumun yaklaşık olarak %18’i dert bozukluğu sorunundan muzdariptir ve sorunun artış derecesi ile birlikte hastalık düzeyinde seyredebilir. Anksiyetesi olan bir kişi, her vakit en makûs senaryoyu düşünür ve bu kanılar denetimi dahilinde gerçekleşmez.

✔️Sürekli olarak telaş, kaygı yaşayan bir kişinin toplumsal hayatı sekteye uğrayabilir, ruhsal sıhhati bozulabilir ve gündelik işlerde ki randımanı azalabilir. Bu yüzden telaş bozukluğu olan bireylerin hayat kalitesi epey düşmektedir.

✔️İstatistiklere nazaran, anksiyete bozuklukları bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Çok müdafaacı halla büyütülmüş çocuklarda, etrafından daima olumsuz yansılar alan ve sindirilmiş kişiliklerde anksiyeteye daha sık rastlanılmaktadır.

✔️Çocukluk çağında yaşanılan aksilikler, travmalar ve mutsuzluklar arttıkça anksiyete riski de eş vakitli olarak artmaktadır. Bunun yanı sıra ailede ya da akrabalarda anksiyete görülmesi riski artırır. Zira genetik geçiş bu rahatsızlıkta mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir