Alkolünüzde Kaç Kalori Var?
Psikoloji

Alkolünüzde Kaç Kalori Var?

Aldığınız kalorileri mi sayıyorsunuz? İçkili meşrubatları da hesaba katmayı unutmayın. Bedeniniz içkide bulunan kalorilerin çoğunu enerji olarak kullanır veya yağ dokusuna çevirir.

İçkili meşrubatların içindeki kaloriyi hesaplamak için evvel yaftasını okuyun. Şayet meşrubatınız votka veya viski gibi damıtık bir alkolse içki derecesi proof kaçtır? Şayet şarap ise içki yüzdesi kaçtır?

İçki derecesi 100 100 Proof olan bir alkol yüzde 50 içki kapsar. “İçki DerecesiProof” içki yüzdesinin iki katıdır. Şarapta ise genellikle içki yoğunluğu yüzde 10 dur içki derecesi 20; ancak bu sistem şaraplarda kullanılmaz. Biraların içki içeriği yaftasında ender olarak belirtilir. Birada genellikte yüzde 4-5 içki bulunur içki derecesi 8-10

Alkollerde bulunan kalori ölçüyü şu yöntemle hesaplanır: niçtiğiniz ölçü ml. x içki derecesi proof x 0,8 / 30. Misalin, içki derecesi 80 olan 60 ml votkada: 60 x 80 x 0,8 / 30 = 128 kalori.

Sek şaraplar ve damıtılmış alkollerde ek kalori veren madde bulunmadığı için bu yöntemle kalori içeriği hesaplanabilir. Tatlı şarap ve biranın içeriğinde bulunan şeker ve karbonhidratların, içkinin verdiği kalorinin 1/4 ü veya yarısı kadar daha ek kalori vereceğini unutmayın. “Hafif light” biralarda daha az karbonhidrat ve içki bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir