Alkolizmin Perhizle Alakalı Tehlikeleri
Psikoloji

Alkolizmin Perhizle Alakalı Tehlikeleri

Alkolizmin yol açtığı meseleler çok rakamdadır. Bir içkinin hayatının hemen hemen her güzergahını etkilerler. Bunların arasında uzun zaman fazla alkolün yol açtığı beslenme beceriksizlikleri ve bozukluklar da yer alır.

İçki sadece “boş kaloriler” enerji bedelinin ötesinde besleyici bedeli olmayan kaloriler kapsar. İçkiler genellikle yiyecek yerine içkiyi koyarlar böylece perhizleri temel yiyeceklerden yoksun kalır.

Uygun olmayan bir biçimde yemek şüphesiz içkilerin tek meseleyi değildir. Bir Hayli ehemmiyetli gıda, özellikle tiamin ve folik asit yeterince emilemez. Ayrıca yağ karaciğerde ancak kısmen işlenmiş şekillerde birikir ve depolanır. Kısa bir zaman sonra karaciğer şişer, “yağlı karaciğer” sınan bir gidişata yol açar ve işlevi zayıflar.

Fazla içki kullanımı karaciğer sirozu olarak öğrenilen bir gidişatla sonuçlanabilir. Zararlı sirozlu karaciğer tarafından metabolizmaya katılan proteinlerin bir kısmı, amonyak ve aminler denilen maddeler olarak dağılınır. Bu maddeler bedende birikebilir ve şuuru zayıflatabilir; netice hepatik ansefalopati denilen bir durumdur.

Çok ölçüde içki tüketimi, mide kanamasına yol açabilir ya da pankreasa hasar vererek pankreas irinine yol açabilir; ikisi de öldürücü olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir