Alkolizm
Psikoloji

Alkolizm

Alkolizm, aralıksız alkol içme yarıyılları. kontrolunu kaybetme ve istenmeyen neticelerin varlığına karşın ısrarla alkol kullanımını sürdürme gibi özellikler gösteren uzun süreli ve ilerleyici bir hastalıktır.

Alkol bağımlılığı,alkolün tesirlerine ruhsal olarak lüzum dinlediğimiz anlamına kazanç. Bu vaziyette birey kendisine. ailesine. dostlarına ve işine verdiği hasarlara karşın içmeyi sürdürür.

Bunun yanısıra içkiye fiziksel bir bağımlılık da büyür. Ayrıca özellikle erken yaşta içki olan erkeklerin oğullarında alkolizme bir meyil olduğu gösterilmiştir. Bu genetik etkenler bazı içkilerde nörolojik karmaşıklıklarınasap sisteminde alkolün neden olduğu bozukluklaroluşmasına yolaçabilir.

Fiziksel alkol bağımlılığının bulguları arasında, içkiye dayanıklılığın giderek çoğalması hoşgörü ve alkol kullanımı kesildiğinde ya da ara verildiğinde yoksunluk bulgularının ortaya çıkması bulunur. Tekerrür alkol alındığında bu bulgular ortadan kalkar. Yoksunluk bulguları inatçı bir başağrısı,kasvet hali, uykusuzluk ve bulantı hissinden tremor titreme yarıyılları, şuur bozuklukları ve katılma nöbetlerine kadar değişebilir. bkz. Alkol Yoksunluğu ve Delirium Tremens.

İçkiye dayanıklılık alkol bağımlılığının ilk işareti olabilir. Bir yarıyıl alkol kullanımından sonra alkolün beklenen tesirleri ortaya çıkmıyorsa alkol dayanıklılığı hoşgörü sözkonusudur. Bu sebeple klasikte zehirlenme bulgularının ortaya çıkması gereken bir kanalkol yoğunluğunda dahi içki kendine dominant gibi görünebilirAlkol uzun yarıyıl alkol kullananlarda aralıksız kullanmayanlardan daha süratli parçalanır.

Dikkat! Alkol dayanıklığınız ne kadar çoğalırsa arkasısın, karaciğer saatte alkol derecesi 80 olan 30ml. alkolden fazlasını ufalayamaz. Fazla alkol kullananlarda, alkol dayanıklılığı giderek eksilir ve daha düşük alkol ölçüleriyle ayyaş olabilirler. Bu vaziyet büyük ihtimalle zarara uğramış karaciğerin içkiyi daha yavaş ufalamasından kaynaklanır. Ayrıca ihtiyarlama ve asap sisteminin yakalanmasının da bir rolü olabilir.

Dayanıklılık ve yoksunluk bulguları dışında alkol alışkanlığı veya bağımlılığının bulguları nelerdir?

Hekiminiz, karaciğer sirozu, içki hepatit veya kardiyomyopati gibi alkol alışkanlığının neden olduğu ciddi hastalıkların muayenehane bulgularını ortaya çıkarmak için muhtelif testler yapabilir. Ancak alkolizmin teşhisi bu vaziyetler ortaya çıkmadan çok evvel yapılmalıdır.

Bu sualin ilk bulguları tavırlarda ortaya çıkar. misalin birey alkolün konutluluğunda yarattığı meseleleri aralıksız görmezden kazanç. İçki meselesini kabul etmek yerine ayrı yaşar veya boşanır ve içmeye devam eder. Öteki bulgular arasında içkinin işine gitmemesi ya da işinden kovulması, içkili araba kullanırken sık sık kaza yapması ve alkol sebebiyle sıhhatinin bozulması bulunur.

Güvenli biçimde nasıl içileceğini bilmek ehemmiyetlidir. Bir bireyin ne kadar içmesi gerektiğinin miktarı dayanıklılık olmamalıdır. Zira asılda dayanıklılık bireyin bir alkol meseleyi olmadığına inanmasına yol açar. Şunu unutmayın: Aşın alkol kullananlar tarafından gözardı edilse de alkol alışkanlığının ilk işareti alkolün yol açtığı hasarlı tesirlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir