Alkolizm Hakkında Yanlış Öğrenilenler
Psikoloji

Alkolizm Hakkında Yanlış Öğrenilenler

Alkolizm hakkındaki hakikatler ortaya çıkmasına karşın, bu mevzuyla alakalı yanlış inançlar her zaman olagelmiştir. Altta bazı misaller verilmiştir.

İçkiler İradesizdir

Son 20 yıldır tıp alanında çalışanlar ve cemiyetin büyük bir kısmı alkolizmi bir alışkanlık olarak görmüşler ve alkolik bireyin hastalığı üzerinde teftişinin olmadığına inanmışlardır. Hali Hazırda bir hayli şahıs içkilerin meselesinin kişilik zaafı olduğunu düşünmektedir.

Alkolizmin istem cılızlığı olduğu ve içkiler için birşey yapılamayacağı fikri kabul etmeye en yatkın olanlar yeniden içkilerdir. Bununla beraber bir hayli içki de istedikleri zaman alkolü vazgeçebileceklerini düşünür. Bu cins bir kendini aldatma, iyileşmenin önünde ehemmiyetli bir manidir. Tarihte bir hayli güçlü istemli kahramanın alkolik olduğu bilinmektedir.

Heri Yaşlarda Alkolik Olunmaz

Alkolizm yaşlı bireylerde daha az görülmesine karşın, her yaşta ortaya çıkabilir.

Bir Hayli kadın veya erkekte emeklilik sonrası alkolizm meseleyi başlayabilir. Emekliliğin getirdiği kasvet, gerekli farklılıklar ve işe yaramama duyguları bu yaşta alkolizmin büyümesine katkıda bulunabilirler.

Bir Alkol Sizi Isıtabilir

İçki kan damarlarınızı genişletir ve neticede ten yüzeyinin daha fazla kanlanmasına neden olarak, geçici bir sıcaklık hissine yolaçar. Kılcal damarlarda artan kan, hayatsal iç uzuvlardan çekilir ve vücudunuzun yüzeyine yakın bölgelerde ısı çoğalışına neden olur.

Böylece ten yoluyla ısı kaybı olur ve beden sıcaklığı düşer. Netice olarak, içki alındığında beden ısısında ciddi hatta ölümcül düşüşler olabilir.

İçince Reel Şahsiyetinize Dönüyorsunuz

İçki ayıkken inkar edilen bazı özellikleri ortaya çıkarmasına karşın, fazla kullanıldığında karakter bozukluklarına yolaçar. insanın reel karakteri, içkinin tesiri altında bulunmadığı halidir.

İyileşen İçkiler Ara Gizeme İçki Alabilirler

İçkilerin kendilerini bu mevzuda hakimiyet edebileceklerini düşünmek doğru değildir. Reel şu ki; bağımlılık başladı mı daha öncekisi gibi olabilmek oldukça güçtür. En uygunu içkinin tamamen kesilmesidir.

İçki Bir Uyarıcıdır

Bazı insanlarda içki başlangıçta uyarıcı olabilir. Buna rağmen içmeye devam edilirse yatıştırıcı tesiri ortaya çıkar.

Koyu Kahve Ayılmayı Sağlar

Kahve, içkinin baskılayıcı tesirini ortadan kaldırabilecek, uyarıcı bir madde olan kafein kapsar. Şayet içki sebebiyle zehirlenme veya öteki fiziksel bulgular ortaya çıkmışsa kafein tembellik halini eksiltip, ayılmakta dayanakçı olabilir. Ancak kahve ne karaciğerin içkiyi ufalama hızını çoğaldırabilir ne de kandaki içki seviyesini düşürebilir. Kahvenin yarattığı gevşeme bireyin ayıldığına inanmasına yolaçar, hakikatte ise bu bir hatadır. İçki hakkındakhtürn bu iddiaların neticeyi ortadadır: içkiye bağlı trafik kazaları sebebiyle ortaya çıkan binlerce ölü ve yaralı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir