Alkol Zehirlenmesi entoksikasyon
Psikoloji

Alkol Zehirlenmesi entoksikasyon

İnsanlara verilen aynı ölçüde alkol muhtelif etmenler suratından aynı tesiri göstermez. Bedenleri daha ufak ve daha fazla yağ dokusuna sahip oldukları için genellikle bayanlarda erkeklerden daha yüksek bir alkol seviyeyi olma ihtimali vardır ve bu sebeple alkol bayanları daha fazla etkiler.

İçkinin tesirleri içmeden evvel yenen yemeğin ölçüsüne de bağlıdır.Mide ne kadar dolu olursa içkinin kana geçişi o kadar yavaş olur. Böylece içkinin kandaki yoğunluğu da düşük olur.

Alkol zehirlenmesi barbarca kan alkol seviyesiyle paralellik gösterir. Bu da beyindeki alkol seviyesini yansıtır. İçki olmayanlarda 25 mg/dl üzerindeki bir kan alkol seviyesinde hafif zehirlenme bulguları ortaya çıkar; bu bulgular arasında duygulanım bozukluğu,düşünme yeti5mm kaybı ve hareket tamlığının bozulması bulunur. 100 mg/dl nin üzerinde bir kan alkol seviyeyi olduğunda ise çift görme,konuşma güçlüğü ve aşikar bir hareket tamlığı kaybı görülebilir. Alkol yoğunluğu çoğaldıkça komaya kadar gidebilen meseleler ortaya çıkabilir.

Zehirlenme genelde bir desilitre kanda en azından 80-100 mg alkol bulunması 80-100 mg/dl veya %0. 1olarak tanımlanır.

Bu hududun çok altındaki seviyelerde dahi bir hayli insan hareket tamlığını kısmen kaybeder ve tepki gösterme süresi uzar Misalin araba kullanırken beklenmedik bir gidişatta frene ne kadar süratli basabildiğiniz gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir