Alkol Ve Gençler
Psikoloji

Alkol Ve Gençler

Her sene Amerika Birleşik Devletleri De yaşları 16-24 yaş arası onbinden fazla genç araba kazalarında can vermektedir. Takribî 40000 şahıs da yaralanmaktadır. Alkol çoğu kere boğulma.intihar ve yangınlar sebebiyle oluşan vefatlardan da sorumludur.

Alkol tüketimi özellikle lise son sınıf oğullar arasında oldukça yüksek bulunmuştur. Ancak ergenlik yarıyılındaki kız çocuklarında da alkol kullanım oranı yüksek bulunmuştur.

Bir gencin alkol kullanması alışkanlığa yolaçabileceği için risklidir. Bu ülkede alkol alışkanlığı olan takribî 20 milyon yetişkinin yarıdan aşırısı fazla alkol tüketimine gençlik senelerinde başlamıştır. Bir yetişkin için alkol alışkanlığının büyümesi seneler almasına karşın, gençlerde birkaç ay gibi kısa bir zamanda oluşabilir.

Bir şahsın içki olmasının sebepleri oldukça karışıktır. Bununla beraber genç bir insan için reklam kampanyaları ve misal aldığı modelleryaşıtlar ve ebeveynleralışkanlık oluşmasında çok ehemmiyetlidir. Alkol kullanmaya erken yaşlarda başlanması, psikolojik olarak içkiye lüzum dinlenmesi ve belki de genetik etmenler bağımlılığa muhakkak bir meyil oluştururlar. Gençler arasındaki alkol alı§kafltjıft!|ajleyi, mektebi ve cemiyeti etkilediği için ehemmiyetli bir meseledir. Alkol alışkanlığını önlemek veya onunla başetmenin tek yolu: meseleyi kavramak ve eğitimdir.

Bir Ebeveyn Olarak Rolünüz

Okullarda alkol ve uyuşturucu kullanımına karşı eğitimin ehemmiyeti giderek daha iyi kavranmaya başlanmıştır. Aynı oranda ehemmiyetli bir değişik eğitim alanı da ailedir. Zira çocuklar ilk kere bu civarda içkiden neden uzak durmaları gerektiğini ve nasıl uzak durabileceklerini öğrenirler. Ebeveynler, alkol ve uyuşturucu maddelerin neden gençlere çekici geldiği, alışkanlığın bulguları, alışkanlığın uzun ve kısa yarıyıl tesirleri, alışkanlığı olduğundan işkillenilen bir çocuğa nasıl yanaşılması gerektiği ve ne cins takviyeler isteyebilecekleri mevzusunda daha çok şey öğrenmelidir.

Kendine güven ve irtibat kurma şekillerinin alkol alışkanlığında hayatsal bir rolü vardır. Bir Hayli genç içki, ebeveynlerinin, çocuklarının şahsi beceriksizliklerini farkedemediklerini ve bir hayli alanda aileleriyle irtibat kurmanın olanaksız olduğunu bildirmişlerdir. Güven ilişkisi ilk çocukluk senelerinde kurulmalı ve çocuğun olgunlaşmasına kadar devam ettirilmelidir. Mektep yaşı çocuğunda , yaşıt baskısı bir hayli değer yargısının kaynağını oluşturduğu için çok ehemmiyetlidir. Özellikle alkol kullanımı mevzusunda. ..

Çocuklar dinlediklerini ve gördüklerini bilirler. Bir Hayli çocuk psikologu, çocuğun alkol kullanımı mevzusundaki davranışının beşinci sınıftan evvel aile ve televizyon tarafından şekillendirildiğine inanır. Ebeveynlerin iyi misal olması ve bunu erken yaşlarda yapması ehemmiyetlidir. Yaşıt baskısının egemen olduğu ergenlik senelerinde ebeveynlerin iyi misal olması daha da ehemmiyetlidir. Şayet alkol alışkanlığınız varsa büyük ihtimalle çocuğunuzda da olacaktır. Şayet çocuklarınız içkiyi riskli, alışkanlık yapıcı bir madde olarak gördüğünüzü öğrenirlerse içkiyle ilişkileri sıhhatli olacaktır.

Genç insanların alkol alışkanlığı mevzusunda çok az eğitildikleri bir cemiyette yaşıyoruz. Çocukların, alkol kullanımı gibi bir mevzuda yaşıtları tarafından yönlendirilmelerine izin verilmesi absürt ve sorumsuz bir tutumdur. Bir Hayli genç içkiye bağlı olarak ortaya çıkabilecek fizyolojik ve psikolojik meselelere karşı pek de duyarlı değildir. Şayet bu süreçte onlara sevgiyle yanaşmaz , usluca yol göstermezseniz bir felaketle karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir