Psikoloji

Aldatmak Üzerine Birkaç Tespit

“Sadece bir sefer oldu ve manası yoktu” diyordu erkek ve ekliyordu akabinde “Yapmayan mı var ? Ben en azından dürüstüm ve inkar etmiyorum”..Anlamış olduğunuz üzere bunlar eşini aldatmış bir beyefendinin seanstaki tabirleri..

Terapist olarak kimi vakit bizi zorlayan bir durum bu..Çünkü aldatan tarafa sadakatsizlik ve aldatma ortasında büyük bir fark olduğunu en baştan anlatmamız gerekiyor. Lakin bu farkı bilirlerse münasebetlerini, aldatmış oldukları eşlerinin hislerini ve en değerlisi kendilerinin farkına varabiliyorlar. Pekala fark ne?

Sadakatsizlik çok değerli hocam Prof. Dr. Mehmet Sungur’un tabiriyle ‘’tercih’’ demektir. Kişi bir diğeriyle özel manada ilgilenmeye başladığı an tercihini yapmış olmakta ve bu yeni bireyle yeni bir ilgiye karar vermiş olmaktadır. Hem de bunun muhtemel sonuçlarını kabul ederek..Aldatma ise verilmiş olan bu karar sonucunda ortaya çıkması kaçınılmaz olan her türlü tavır ve davranışlar bütünüdür.

Klişe bir formda tartışıla gelen “aldatma beyinde başlar mı başlamaz mı”sorusu böylelikle netlik kazanmış oldu.Eşiniz yahut partnerinizle birlikteyken hayatınıza sokacağınız 3. Kişi daha birinci adımda aslında var olan alakanızı yok ederek, “biz” boyutundan “ben” boyutuna taşımış oluyor. “Önemli bir şey değildi, geçiciydi, bir daha yapmam vs.” cümlelerinin aslında çok temiz olmadığını söyleyebiliriz.

Buraya kadar aldatmanın ruhsal boyutuna kısaca değinmiş olduk lakin asıl konuşulması gereken konu bence bu değil..Aldatıldığınızı öğrendiniz ne yapacaksınız? İşte asıl soru bu..

Herkesin ülküsündeki yanıt çabucak boşanırım olabilir.Ama pratikte bu türlü olmuyor..Eskilerde bu türlü olaylar yaşandığında aile büyükleri devreye girer erkeğin kulağı çekilir, bayan nasihatlere boğulur, yuvayı dişi kuşun yaptığına dair veciz sözlerle haydi bakalım geçmiş olsun denilir ve husus kapatılırdı. Şimdilerde durum biraz daha farklı gelişiyor. Artık ailelerin pek birçoklarının yaşananlardan haberi olmuyor, olsa da eskisi kadar müdahale etmiyorlar. Aldatılan bayansa ve maddi gücü yoksa boşanmıyor ve birkaç farklı yol izliyor;

Birincisi; (Asla affetme-Asla unutturma).Erkeği affettiğini söylüyor fakat baş edemediği bu histen ötürü her iki tarafın da hayatını cehenneme çeviriyor. Daima suçlayıcı konuşuyor, arbede ediyor, fakat boşanmıyor.

İkincisi; (Affetme – Unutmaya Çalış) Erkeği affetmesinin kolay olmadığını söylüyor, ruhsal yardım almayı teklif ediyor ve çift terapileri giriyor hayatlarına. Fakat bu sefer de çoklukla yanlışsız yönetilememiş seanslardan sonra öfkesi daha da büyüyor ve kriz düzgünce aşılmaz hale geliyor. Çalıştığım çiftler ekseriyetle birkaç seans hakikat olmayan adreslere gitmiş oluyorlar ve patlamaya hazır birer bomba misali seanslara başlıyoruz. Bu türlü sıkıntı durumlarda deneyimli değilseniz çok büyük aksiliklerle karşılaşabiliyorsunuz.

Üçüncüsü; ( Affetme -İntikam Al ) Bayanın erkeği affedip affetmediğine dair hiçbir işaret vermeksizin sessizce bir yol çiziyor. Büyük bir öfkeyle yaşadığının birebirini kocasına yaşatmak için harekete geçiyor. İntikam ve ihanetin yan yana bulunması halidir.

Bayanların ekseriyetle ne cins bir yol belirlediğini anlattım artık sıra erkeklerde. Elbette aldatılan yalnızca bayanlar değil. Hatta son 3-4 yıldır mesleksel tecrübelerimizde görüyoruz ki bayanlar da en az erkekler kadar aldatıyor. Bayanın da ihanet ediyor olması Türk Toplumu’na çok aksi üzere görünse de bunun kabul etmemiz gereken bir gerçek olduğunu görüyoruz.

Erkeğin ve bayanın ihanet etmesinin sosyolojik ve manevi sebepleri ortasında büyük bir fark da yok üstelik. Dünya görüşü ne olursa olsun, hangi toplumsal sınıftan olursa olsun bayan da erkek de sadakatsiz olabiliyor. Bu kanser üzere sinsice büyüyen hastalıklı halin detaylı olarak düşünülmesi ve daha sayfalarca söz edilmesi gerekir. Şimdilik söyleyebileceğim son şey; Sebebi ne olursa olsun aldatmak bir tercihtir, ve bunun sonunda her iki taraf da istese de istemese de kendine ihanet etmektedir.

Küçük İskender der ki “..Büyük beceridir ihanet; sorumluluk ister… gün gelir, tüm bedeller ödenir…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir