Aile Danışmanı

Aldatma sonrası ilgiyi adım adım kurtarma

EŞİMİ GERİ İSTİYORUM! diyorsanız, bilin istedim; Bağışlama bir gecede gerçekleşmeyecek.

Yasak bir münasebet, ekseriyetle evliliğinizin altında yatan sıkıntıları gösterse de, seçimlerinizin ve hareketlerinizin sorumluluğu büsbütün size aittir.

Öncelikle kendinize, “ilişkimiz kurtarılmaya bedel mi?” diye sorarak başlayın.

Değeceğini düşünüyorsanız, tüm mazeretleri bir kenara bırakıp yüzde yüz sorumluluk almalısınız. Her şeyi kabul edip devam etmeye hazır hissettiğinizde, eşinize, olanlarla ilgili karşılık verme konusunda istekli olun. Hisleriniz ve yaşananlar hakkında eşinize dürüstçe karşılıklar vermezseniz güzelleşme olmaz.

“Yalnızca gerçek pişmanlık düzgünleştirir.”

Bağlantıda inancı arttırmak için aldatan kişinin bundan sonra ömrün her alanında dürüst olması beklenilir. Sadakatsizlik bırakıldı yahut muhakkak bir mühlet orta verildi diye itimat otomatik olarak geri gelmez. Her durumda hesap verebilir olun (harcamalar, seyahatler, iş yerindeki sıkıntılar, toplumsal etkileşimler vb. hakkında), bazen acı verse de korkmadan gerçekleri söylemek gerekir. “Titiz bir dürüstlükle gerçekleri söylemek” aradığım cümle bu sanırım.

Artık Palavra YOK. Sır YOK…

Bu ne çok kolay ne de eğlenceli bir süreç. İtimadı inşa etmek vakit ve büyük efor gerektirecek. Beyaz palavralar bile yasak, eşiniz çöpü dışarı çıkarma konusunda dahi bir yalanınızı yakalasa, bunu başka palavralara eşit olarak düşünecek ve kriz ortamı yaratacaktır. Süreci hızlandırmanın tek yolu her hususta şeffaf (telefon, toplumsal medya şifreleri, erişilebilirlik v.b) olmaktır.

TAM DÜRÜSTLÜK kolay değildir…

Dürüstlük kelamlardan çok davranışlardadır. Öbür bayan yahut erkekle olan bağlantınızı büsbütün kesmelisiniz. Bağlantıya geçmek durumunda kalırsanız, eşinizle bunu paylaşmalısınız. Kendi eforuyla öğrenirse her şey başa sarabilir. Tüm ilerleme kaybolur.

İhanet için itiraf etmek, özür dilemek kâfi değildir. Samimi olun. Özürler sık aralıklarla aylarca hatta yıllarca sürebilir. Son kelamı eşiniz söyleyecek üzere görünse de bağlantı üzere karar da sizin…

TAMAM mı? DEVAM mı?

Yanıt DEVAM ise; eşinize onun pahalı olduğunu hissettirin, onunla irtibatta olun. Sakin ve odaklanmış bir formda münasebetinize sahip çıkın. Dış dünyayı sessize alın. Eşinizin samimiyetinizden emin olmasını sağlayın, onunla göz teması kurun, olumlu ses tonu ve beden lisanınızı kullanın. Sadakatsizliğin bağlantıya son vereceğini varsaymak kolaydır. Güzelleşme mümkün olsa da sağlıklı bir münasebet için tekrar yapılandırma zordur. Eşler birlikte kalabilirler, lakin kırılmış itimadı tamir etmekte zorlanırlar.

Ne vakit mı düzelecek? Bunun için bir müddet vermek sıkıntı. Fakat şunu söyleyebilirim uzun ve engebeli bir yol sizi bekliyor.

UNUTMAYIN! Bağ genelde sadakatsizlikten çok bencillik ve güvenilmezlik devam ettiği için bitiyor.

Sadakatsizlikle gelen çiftlerle birinci olarak bağlantı çalışıyoruz. Düzgün irtibatın çiftlere katiyen yardımcı olduğunu düşünüyorum. Çiftler kim olduklarını ve alakadan ne beklediklerini daha âlâ anlayarak alakalarını tekrar yapılandırabiliyor.

Bağlantı dinamiklerini tekrar harekete geçirmek için istekli çiftlerin, sadakatsizlikten sonra da KEYİFLİ bir MÜNASEBET yaşayabileceklerini bilmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir