Alarmı sakın kapatma!
Uyku Sorunları

Alarmı sakın kapatma!

Siz de her sabah çalan alarmınıza “bir 5 dakika daha” diyorsunuz değil mi? Bira daha uymak için yapılan bu tavır reelinde sizin tam gün daha fazla bitkin olmanıza neden oluyor.

Profesör Dan Ariely, sabahları alarmı kurup uyandıktan sonra azıcık daha yatmanın, şahsı gün içerisinde daha bitkin yaptığını belirtti

Profesör Dan Ariely, sabahları alarmı kurup uyandıktan sonra azıcık daha yatmanın, şahsı gün içerisinde daha bitkin yaptığını belirtti.

Uzun zamandır uyku alışkanlıkları üzerine araştırmalar yapan Ariely, sabahları saati kurup uyandıktan sonra tekerrür uyumanın bedene hiçbir katkısının olmadığının altını çizerek, “Aşırıdan 5,10 ya da 20 dakika yatmanın bizi gün içerisinde daha dinç yakalayacağını sanıyoruz.

Ama vaziyet böyle değil. Aksine uyku ayrılınıyor, bu da bizi gün içerisinde daha bitkin ve uykulu yapıyor” ifadelerini kullandı.

Alarmın çaldığı anda uyanmanın uyku alışkanlığı açısından en doğru yöntem olduğunu vurgulayan Profesör Ariely, “Azıcık daha fazla yatayım diye kendimizi bitkin yapıyoruz.

Saatin çaldığı anda uyanmak ve bunu alışkanlık haline getirmek bizi daha dinç meblağ” dedi. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.