AKUPUNKTUR
Tamamlayıcı Tıp

AKUPUNKTUR

Akupunktur, bir hayli hastalığın rehabilitasyonunda kullanılan oldukça tesirli bir rehabilitasyon usulüdür. Takribî 5000 sene evvel, Çin’de yaşayan Uygur Türkleri tarafından bulunmuştur. Acus iğne, puncture daldırmak sözcüklerinin birleşmesinden alana gelmiştir. Çin’de ise iğnenin kendisi ve döndürülerek ısıtılması nedeniyle iğne ve ısı anlamına gelen “chen jiu” sözcükleri ile ifade edilir.

Akupunktur, organizmanın kendi kendini rehabilitasyon ettiği bir metottur ve en ehemmiyetli özelliği yan tesirinin olmamasıdır.

İğneler; altın, gümüş, bakır ve paslanmaz çelikten yapılır. Hastalığın ve şahsın özelliklerine göre metalin cinsi seçilir.

Akupunktur rehabilitasyonunda tesirli olan en ehemmiyetli unsur, iğnenin kendisi değil, yeri ve özelliği belli olan beden yüzeyindeki giriş noktalarıdır. Şayet bu noktalar doğru bir biçimde uyarılmaz ise iğneyi daldırmanın bir tesiri olmaz. Akupunktur’un reel emeli evvel noktayı uyarmaktır. Bu uyarma operasyonu iğne, parmaklar ve lazer ile yapılabilir. Bu usullerin hepsi rehabilitasyon edicidir.

Akupunktur organizmanın kendi kendini rehabilitasyon ettiği bir metottur ve en ehemmiyetli özelliği yan tesirinin olmamasıdır. Bu rehabilitasyon metodunu üç ana başlık altında toplayabiliriz:

*Muhtelif hastalıkların rehabilitasyonu

*Analjezi-anestezi

*Alışkanlık rehabilitasyonu

Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde kullanılan ilaçsız rehabilitasyon usulü akupunktur, Türkiye’de de süratle yaygınlaşmıştır.

AKUPUNKTUR REHABİLİTASYON YÖNTEMLERİ

Beden Akupunkturu

Akupunktur rehabilitasyonunda sırt, boyun, el, kulak ve bedenin öteki kısımları kullanılır. Bedendeki muhakkak akupunktur noktalarına iğneler dayanağıyla yapılan ihtarlar bedenin hemen her bölgesine iletilir. Bu iletilen ihtarlar, akupunktur noktalarından asap sistemine ve son olarak da beyne erişir. Beyin de bu ihtarı lüzumlu bölgeye eriştirir ve akupunktur uygulanan bölgedeki enerji balansı düzelir. Böylece hastalık da ortadan kalkmış olur.

Lazer Akupunkturu:

Bazı hastalıkların rehabilitasyonunda veya hastanın seçimi istikametinde iğne yerine lazer kullanılmaktadır. Bu usulde ihtar yapılacak bölgeye lazerle ihtar uygulanmaktadır. Özellikle operasyon ve kazalardan sonra kalan izleri yok etmek mevzusunda oldukça zaferli bir usuldür. Ayrıca çocuklar için iğne yerine sıkça lazer kullanılır.

Tıbbi Masaj:

Günlük hayatın veya iş yaşamının yarattığı stresten ve var olan bazı rahatsızlıklardan kurtulmak için akupunktur rehabilitasyonu ile beraber veya ayrı olarak uygulanabilir. Tıpkı, akupunkturda olduğu gibi bu rehabilitasyon da bedenin kendi kendisini onarmasına yöneliktir.

Bölgesel Zayıflama:

Bölgesel zayıflama ve selülit rehabilitasyonu için kullanılan corpus line usulü, birbirini bitiren üç tekniğe dayanır.

1. İyonoferez: Dokularda birikmiş olan yağları su içerisinde eriterek dokunun yapısında bulunan suyu özgür vazgeçmek emeliyle yapılır.

2. Adale Sıkıştırma: Selülitli doku altında bulunan adalelerin uygun bir Elektro Sitimülasyon’a tabi yakalanmalarını sağlar.

3. Etkin Drenaj: Bu teknikle iyonoferez uygulandıktan sonra selülite neden olan dolaşım bozukluğunu gidermektedir.

Bölgesel zayıflama ya da selülit rehabilitasyonunda bir kür vasati 10 seanstır. Ancak bu, rehabilitasyon gören şahsın yapısına göre 15-20 seansa da çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.