Ağrı Geceleri Şiddetleniyor
Ağrı

Ağrı Geceleri Şiddetleniyor

Bel ve baş ağrıları ile romatizmal hastalıklara dayalı ağrıların geceleri dayanılmaz hale gelmesi bedenimizin çalışma sistemiyle alakalı.

Uzmanlar, çok rakamda şahıs tarafından makûs bir vaziyet olarak değerlendirilen ağrının reelinde, bedendeki aksaklıklar mevzusunda bireyi erken uyaran bir alarm sistemi olduğunu belirtiyor. Bunun daha çok yaralanmalar dışında kalan ve kronik hale gelen bel, baş ve romatizma rahatsızlıkları gibi vaziyetlerde görülen ağrılar için geçerli olduğunu anlatan uzmanlar, akşam ve geceleyin bu ağrıların daha da azarak dayanılmaz hale geldiğini vurguladılar.

İŞLEVLERE BAĞLI

Ağrıların gece daha çok sezilmesinin reel sebebinin bedenin çalışma kumpasıyla alakalı olduğunu ifade eden uzmanlar, bunun sebebini, Gün ışığının yaydığı enerjiyle hareketlenen insan bedeni, kalp, mide, beyin ya da asap sistemi işlevleriyle bayağı temposuna kavuşarak çalışmaya başlar. Bedendeki tüm uzuvların dinlenmeye lüzumu vardır. Bu sebeple, beden sisteminin yüzde 50 si, elektronik aygıtlarda stand-by konumu olarak nitelendirilen dinlenme sistemine geçer.

ŞİDDETLİ GİBİ ALGILAMA

Kullanılmayan uzuvlar en az tempoda çalışmaya başlar. Bu vaziyet ise kronik ağrısı olan hastaların ağrıyı daha şiddetliymiş gibi idrak etmesine neden olur diye açıklıyorlar. Sezilen ağrının şiddetinin, şahıstan şahsa değişiklik gösteren ağrı eşiğine göre değiştiğini vurgulayan uzmanlar, bu vaziyetin bazı operasyon ağrıları için de geçerli olduğunu belirtiyorlar. Bunun gece sağlık kurumuların acil servislerine şiddetli ağrı şikayetiyle gelen hastaların gün içine oranla daha fazla olmasıyla da kendini gösterdiğine dikkati sürükleyen uzmanlar, Romatizma gibi kronik ağrıları gece artan hastaların bu şikayetleri ilaçlar dışında giderebilecek pratik bir yöntem ne yazık ki henüz yok. Ancak kronik ağrıları artan hastalar, geceleri rahat etmek için enerjilerinin tamamını gündüz tüketmemelidir. Fazla bitkinlik bedenin mukavemetini zayıflattığından ağrıları çoğalıcı tesir yapmaktadır diyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.