Psikoloji

2020 Yılında Bize Ne Oldu?

Bu blog yazımda sizlerle 2020 yılının gündemi Covid-19 ve hayatımız üzerindeki tesirinden bahsetmek istedim. Aslında blog okurlarımı biraz düşündürmek istiyorum. Yazımın finalinde ise sizi olağanüstü hissettirecek bir sinema teklifinde bulanacağım. Tam olarak 8 aydır alışık olmadığımız bir devrin içindeyiz. Süregelen hayat standartlarımızın dışında bir form ve şimdi tam olarak sonlanmış değil.

Online terapi ismiyle daha çok bilinen terapilerde, danışanlarımın emsal durumlar etrafında dolanıyor olması, insan olarak hepimizin aslında çabucak tıpkı hisleri deneyimlediğimizi bir defa daha gösterdi bana. Bu devir, standart ömür üslubumuzu büsbütün değiştirdiği için birey olmak, ebeveyn olmak, eş olmak, çocuk olmak dahil zorlayıcıydı. Faal olarak iş ömrüm sürerken, yaşanılan bu devirde durup, konutlara kapandığımız anda ben de dijital dünyaya daha çok vakit ayırabilir hale geldim. Bu devirde, instagram üzerinden yaptığım paylaşımlar sonrası hem Türkiye’ nin değişik vilayetlerinden, ilçelerinden hem de yurt dışından danışanlarım oldu. Korona virüs ile artan boşanma oranları da hem sayfamda işlediğim bir bahis oldu hem de bu durum için birçok danışmanım oldu. Bu devrin artan boşanma oranlarını nasıl ve neden tetiklediğini tekrar başka bir başlık altında incelemek ve sizlere sunmak isterim.

Bizler yaşanılan bu periyotta, her alanda yaşama dair yeni konumlar almak durumunda kaldık. Süreç bitti olağana dönülebilir denildiği gün bile artık o bizim için diğer bir olağan olacak üzere görünüyor. En az yiyip içtiklerimiz kadar, ferdî olarak bağlantılarımızdan de beslenen bir yapımız var. Tabiatımız ve müddet gelen hayat biçimimiz bu türlü. Birlikte üretiriz ve paylaşırız…Psikoloji de bütünsel bir yaklaşımla zihin, vücut ve ruhu birbirinden ayıramayız. Vücutlarımız de durdu bu devirde. Virüsün yaşanması ile birlikte durduk! Evet durduk bir anda. Dijital bir yaşama zati entegre olan bir kuşak dışında hepimiz zorlandık açıkçası. İçimize döndük! Çeşitli sorularımız oldu. Kendimizi yalnız hissettik. Özgürce dolaşabilme, toplumsallaşma ismine kısıtlamalara maruz kaldık. Uzun vakit evvel terk ettiğimiz doğayı özledik bir anda hepimiz. Birinci başlarda her açıdan şaşkın olduğumuz ve panik duyduğumuz birebir vakitte da süreçte ne olacağını merak ettiğimiz bu periyoda dair görüşüm; naçizane tekrar bizim içindi. Tahminen de kendimizi, içimizi dinleyecek kadar vakit bulamadığımız bir ömrü sürüyorduk. Böylece durduk, vücut konutumuza girdik, bu durma hali ile virüsten korunduğumuz kadar içimizdeki virüsleri de tespit ettik tahminen de diyerek sizi tebessüm ettirmek isterim. Blog yazılarım için devam eden süreçte de sizlere terapi tadında yazılar sunmaya devam edeceğim. Bu yazının finaline ise siz yetişkinler için çocuğunuz ile birlikte ve ailecek izleyebileceğiniz bir animasyon sineması önerisi bırakmak istedim. Sinemanın ismi; Aksi Yüz. Hislerimizi keşfetmek ve ana hislerimizin bizi muazzam formda hangi örgülerden geçirdiğini bilmek, kendi içimizde, keşiflerle dolu bir seyahat tecrübesi sunar.

Sevgiyle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir