Ağız ve Diş Sağlığı

20 Yaş Dişleri

20 yaş dişleri alt ve üst çenemizin en sağ ve solunda yer alan 4 adet diştir. Bu dişler 20 yaşından daha evvel çıkabilir; tıpkı vakitte ileri yaşlarda da çıktığı ya da hiç çıkamayıp diş etinin altında gömülü olarak kaldığı durumlar da mevcuttur. Birtakım bireylerde bu dişler çıkma süreci bir sıkıntıya yol açmazken, kimi bireylerde ağız içine sürme sırasında şiddetli ağrı, şişlik, ağız açıklığında kısıtlılık ve gibisi birçok probleme neden olabilir.

Öncelikle sürme sorununa biraz değinelim. Bu sorunun yaşandığı hastalarda, diş büsbütün kemik içinde gömülü kalabilir ya da bir kısmı kemik içinde gömülü, bir kısmı ağız içinde görünüyor olabilir. Bu biçimde ağız içinde bir kısmı görünen 20 yaş dişlerin, üzerindeki diş eti ile ortasında “diş eti cebi” denen bir boşluk oluşur. Hastalarımız o bölgeye fırçayla ve diş ipi ile ulaşıp temizleyemediği için o bölgede plak ve bakteri birikimine bağlı enfeksiyon(perikoronitis) oluşur. Bunun sonucunda da şiddetli ağrı, ağız açmada zahmet, şişlik ve hatta beslenme sorunları, konuşma zorluğu üzere günlük hayat konforunu etkileyebilecek problemler ortaya çıkabilir.

Bu yüzden yarı sürmüş yahut hiç sürmemiş 20 yaş dişleri makul aralıklarla diş doktoru tarafından denetim edilmeli, gerekli durumlarda uygun müdahale uygulanmalıdır. Aksi takdirde, bu 20 yaş dişleri komşu dişlere ziyan verebilir, o bölgede diş etinde yahut çene kemiğinde tekrarlayan enfeksiyonlara, kist ve tümör oluşumuna sebep olabilir.

Ağızda hakikat pozisyonda ve tam olarak sürmüş olan 20 yaş dişlerinin makul bir nedenden (çürük, periodontitis vb.) ötürü çekim sonrası güzelleşme süreci olağan bir diş çekiminin düzgünleşme sürecinden farklı değildir. 20 yaş dişlerinin olağan çekimi sonrası o bölgede ağrı ve şişlik hissedilebilir.Birkaç gün boyunca çalkalama, tükürme yapılmaması, sigara ve alkolden uzak durulması, çekim boşluğuna kaçabilecek ufak tanecikli besinlerin tüketilmemesi ve reçete edilen ilaçları kullanmak bölgenin düzgünleşme sürecini hızlandıracaktır.

Olağan çekimden farklı olarak diş doktoru muayenesi sonrası; dişin pozisyonu, büyüklüğü, köklerinin yapısı, kemik ve diş eti yoğunluğu sebepleriyle cerrahi operasyon ile 20 yaş dişlerinin çekilmesine karar verilebilir. 20 yaş dişlerinin cerrahi çekiminde, öncelikle 20 yaş dişinin bulunduğu bölgeye lokal anestezi yapılır ve dişe ulaşabilmek için bir yol oluşturulur. Dişe ulaştıktan sonra duruma nazaran diş tek kesim halinde ya da birkaç kesim halinde çıkarılabilir.

Cerrahi çekim sonrası düzgünleşme sürecinde yapılması gerekenler olağan diş çekiminden farklı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir